Przeciwskręt - zasady, technika jazdy w zakręcie
![]() |
Technika jazdy w zakręcie - przeciwskręt, „składanie motocykla w zakręcie”, nauka „jazdy na kolanie” – techniki NIE TYLKO sportowe. Mianem przeciwskrętu określa się technikę kierowania pojazdami jednośladowymi (z naciskiem na motocykle), opierającą się na chwilowym, nieznacznym skręceniu kierownicy w kierunku przeciwnym do planowanego skrętu. W konsekwencji tego dochodzi do przechyłu w kierunku zamierzonego skrętu i skręcenia pojazdu. Jak wykonuje się przeciwskręt motocykla? Najczęściej czynność ta polega na odpowiednim popchnięciu drążka kierownicy. Chcąc skręcić w lewo, należy pchnąć lewą rączkę kierownicy. Aby zainicjować skręt w prawo, wykonywać powinno się pchnięcie prawej rączki. Przeciwskręt to efektywny sposób na wykonywanie zakrętów. Znajduje zastosowanie w szczególności w przypadku ciężkich motocykli i poruszania się z bardzo dużą prędkością. Co ważne, wykonać można go także na lekkim jednośladzie, na przykład rowerze, poruszając się wówczas z niewielką prędkością. Zarezerwuj termin indywidualnych zajęć |
Nazwa techniki przeciwskrętu związana jest z pozorną sprzecznością potocznego rozumienia procesu skręcania motocykli czy rowerów. Wydawać by się mogło, że do rozpoczęcia skrętu niezbędne jest skręcenie kierownicy w kierunku, w którym chcemy skręcić. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie odwrotnie. Co ważne, poza inicjowaniem procesu skręcania, przeciwskręt motocykla może być także wykorzystywany w celu pogłębienia skrętu, czyli wykonania mocniejszego skrętu o nieco mniejszym promieniu. Powyższe fakty wyjaśniają dlaczego znajomość tej techniki jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa jazdy na jednośladzie. | ![]() |
Jak wygląda szkolenie z przeciwskrętu motocyklem?
![]() |
Szkolenie odbywa się na specjalnie przygotowanym motocyklu, ze specjalnym stelażem zapobiegającym przewróceniu się motocykla i przygnieceniu osoby szkolącej się. Motocykl dodatkowo wyposażony jest w system unieruchamiający silnik w momencie oddzielenia się jeźdźca od maszyny. Dwuetapowy program pozwalający lepiej poznać i zrozumieć:
W pierwszej części wykorzystujemy zestaw ćwiczeń przygotowany specjalnie dla osób chcących pewnie i bezpiecznie pokonywać zakręty o różnych promieniach i długościach łuku. Trenujemy świadome używanie przeciwskrętu, czyli podstawowej techniki pokonywania zakrętów. Rozprawimy się z mitami odnośnie przeciwskrętu i nauczymy siedzieć w poprawnej pozycji - tj. w dosiadzie ale nie tylko z prostymi plecami. |
W drugiej części zajęć zajmiemy się technikami sportowymi:
Na torze odbywa się część teoretyczna oraz ćwiczymy następujące elementy:
Zarezerwuj termin indywidualnych zajęć |
![]() |
Ilość uczestników: 1 - zajęcia indywidualne
Osoby towarzyszące: Możliwości obserwowania postępów u osoby szkolącej się wyłącznie podczas zajęć na placu. Bezpłatnie.
Czas trwania: Ilość godzi dostosowana do oczekiwań kursantów lub pakiet trzygodzinny.
Ramowy przebieg usługi: Zajęcia teoretyczne oraz szkolenie praktyczne na torze i placu manewrowym.
Dostępność w dniach od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00 – 20.00 - zgodnie z harmonogramem. Szkolenie sezonowe realizowane w miesiącach marzec – listopad. W przypadku obfitych opadów termin realizacji może ulec zmianie.
Wskazania dla uczestników: Obowiązuje kompletny strój motocyklowy, tekstylny lub skórzany, rękawice, buty motocyklowe. Prywatne słuchawki, aby nie korzystać ze słuchawek przechodnich, które udostępniamy.
Warunki uczestnictwa: Wymagane uprawnienia lub doświadczenie w kierowaniu motocyklem. Kask motocyklowy.
Miejsce świadczenia usługi: Wrocław (Opole, Wałbrzych, Świdnica, Legnica, Jelenia Góra, Zielona Góra, Leszno oraz inne lokalizacje możliwe za dodatkową opłatą)
Rezerwacja: https://motokenner.reservio.com/
Cena obejmuje:
- szkolenie teoretyczne i zajęcia praktyczne na placu manewrowym,
- wynajęcie specjalnie przystosowanego motocykla
Cena dla klientów indywidualnych (brutto):
200 zł / 1 godz / osobę
lub
- pakiet 3 godziny – 600 zł / osobę