Jesteś tutaj: Szkolenia motocyklowe Przeciwskręt

Przeciwskręt - zasady, technika jazdy w zakręcie

Technika jazdy w zakręcie - przeciwskręt, „składanie motocykla w zakręcie”, nauka „jazdy na kolanie” – techniki NIE TYLKO sportowe.

Mianem przeciwskrętu określa się technikę kierowania pojazdami jednośladowymi (z naciskiem na motocykle), opierającą się na chwilowym, nieznacznym skręceniu kierownicy w kierunku przeciwnym do planowanego skrętu. W konsekwencji tego dochodzi do przechyłu w kierunku zamierzonego skrętu i skręcenia pojazdu. Jak wykonuje się przeciwskręt motocykla? Najczęściej czynność ta polega na odpowiednim popchnięciu drążka kierownicy. Chcąc skręcić w lewo, należy pchnąć lewą rączkę kierownicy. Aby zainicjować skręt w prawo, wykonywać powinno się pchnięcie prawej rączki. Przeciwskręt to efektywny sposób na wykonywanie zakrętów. Znajduje zastosowanie w szczególności w przypadku ciężkich motocykli i poruszania się z bardzo dużą prędkością. Co ważne, wykonać można go także na lekkim jednośladzie, na przykład rowerze, poruszając się wówczas z niewielką prędkością.

Przeciwskręt motocykla - co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

Nazwa techniki przeciwskrętu związana jest z pozornej sprzeczności z potocznym rozumieniem procesu skręcania motocykli czy rowerów. Wydawać by się mogło, że do rozpoczęcia skrętu niezbędne jest skręcenie kierownicy w kierunku, w którym chcemy skręcić. Jak się jednak okazuje, jest zupełnie odwrotnie. Co ważne, poza inicjowaniem procesu skręcania, przeciwskręt motocykla może być także wykorzystywany w celu pogłębienia skrętu, czyli wykonania mocniejszego skrętu o nieco mniejszym promieniu. Co za tym idzie, znajomość tej techniki jest niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa jazdy na jednośladzie.Jak wygląda szkolenie z przeciwskrętu motocyklem?

Szkolenie na specjalnie przygotowanym motocyklu, ze specjalnym stelażem zapobiegającymi przewróceniu się motocykla i przygnieceniu osoby szkolącej się. Motocykl wyposażony w system unieruchamiający silnik w momencie oddzielenia się jeźdźca od maszyny.

Dwuetapowy program pozwalający lepiej poznać i zrozumieć:

 • zasady pokonywania zakrętów oraz wpływ siły odśrodkowej na kierującego,
 • techniki jazdy motocyklem w złożeniu.

W pierwszej części wykorzystujemy zestaw ćwiczeń przygotowany specjalnie dla osób chcących pewnie i bezpiecznie pokonywać zakręty o różnych promieniach i długościach łuku. Trenujemy świadome używanie przeciwskrętu, czyli podstawowej techniki pokonywania zakrętów. Rozprawimy się z mitami odnośnie przeciwskrętu i nauczymy siedzieć w poprawnej pozycji - tj. w dosiadzie ale nie tylko z prostymi plecami.

W drugiej części zajęć zajmiemy się technikami sportowymi:

 • ćwiczymy jazdę z dużym złożeniem, przeciwdziałamy sile odśrodkowej,
 • uczymy jak przesuwać środek ciężkości
 • poznajemy elementy jazdy „na kolanie” czyli z maksymalnym przechyleniem. . . czego? - odpowiedz na zajęciach. . . Jazda na kolanie przyjdzie sama. Kolano jest jednym z ostatnich elementów potrzebnych do szybkiej jazdy. Najpierw musisz nauczyć się trzymać odpowiednią pozycję na motocyklu i jak pokonać strach przed przechylaniem.

Na placu odbywa się część teoretyczna oraz ćwiczymy następujące elementy:

 • pozycja na motocyklu – jazda szosowa oraz sportowa, dosiad i „zejście na kolano”
 • sprawne manewrowanie motocyklem,
 • przeciwskręt - zakręty o różnym promieniu skrętu
 • patrzenie w zakręt
 • hamowanie w tym hamowanie w zakręcie
 • szybki start

Aby zobaczyć aktualną ofertę kliknij poniższy przycisk. Terminy zajęć ustalane indywidualnie!

Przeciwskręt - technika jazdy w skręcie


Kliknij aby zadzwonić


Następna strona

Technika jazdy w zakręcie - przeciwskręt, „składanie motocykla w zakręcie”, nauka „jazdy na kolanie” – techniki NIE TYLKO sportowe.